S.O.S. PC     tel. 733-810-060

S.O.S. PC

S.O.S. PC

Serwis Komputerowy Warszawa


Szybka, tania i solidna naprawa komputera na terenie Warszawy

tel. 733-810-060Konfiguracja zabezpieczeń sieciowych.


Domowe sieci Wi-Fi są coraz bardziej powszechne. Nie każdy użytkownik jednak zdaje sobie sprawę że do źle zabezpieczonej sieci bezprzewodowej z łatwością może dostać się ktoś obcy, by w najlepszym przypadku korzystać z naszego dostępu do Internetu, a w najgorszym przypadku, by śledzić nasze poczynania, kraść nasze dane pieniądze z naszego konta bankowego. Warto więc dobrze zabezpieczyć naszą sieć przed potencjalnymi „włamywaczami”.

Po pierwsze router powinien być zabezpieczony hasłem dostępowym. Jest to o tyle istotne iż w przypadku używania standardowego hasła producenta każdy włamywacz może dostać się do ustawień routera, oraz zmienić np.. tak by użytkownicy sieci zamiast na stronę banku, trafiali na specjalnie spreparowane strony cyberprzestępców. Warto tez w miarę możliwości wyłączyć logowanie do routera od strony sieci WAN. Następną sprawą jest włączenie szyfrowania połączenia Wi-Fi. Szyfrowanie WEP ( nawet 128 bitowe) przy rosnącej mocy obliczeniowej współczesnych komputerów nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Są ogólnodostępne w Internecie programy które lamią to zabezpieczenie.

Szyfrowanie WPA-Personal tez nie zapewnia 100% bezpieczeństwa, ale jest trudniejsze do złamania od WEP. Protokół TKIP wykorzystywany w WPA opiera się na złamanym algorytmie szyfrowania danych RC4. Nie mniej jednak WPA jest o wiele bezpieczniejsze od WEP.

Bezpiecznym na dzień dzisiejszy rozwiązaniem jest standard WPA2 (802.11i), wykorzystujący do szyfrowania algorytm AES (Rijndael). Algorytm nie został jeszcze złamany, a odpowiednia długość i złożoność hasła uniemożliwi złamanie go metodami siłowymi w akceptowalnym czasie (złamanie szyfrowania metodą brute-force lub słownikową może to potrwać nawet kilka lat.).

Szyfrowanie WPA2 jest obsługiwane przez wszystkie systemy operacyjne z rodziny Windows począwszy od Windows XP z zainstalowanym ServicePack 3

Dodatkowymi zabezpieczeniami może być takie ustawienie DHCP by przyznawało adresów IP tylko dla kart ze znanymi adresami fizycznymi ( filtracja po mac-adresie) oraz ukrycie rozgłoszenia sieci – wtedy sieć nie jest widoczna dla innych komputerów. Te dwie metody są jednak zabezpieczeniem tylko przed przypadkowymi włamywaczami i tymi którzy nie posiadają dostatecznej wiedzy by ominąć te łatwe do ominięcia trudności.

Jak zabezpieczyć sieć WI-FI podsumowanie:

  1. Zmiana hasła dostępu do routera.
  2. Wyłączenie logowania od strony sieci WAN
  3. Włączenie szyfrowania WPA-2
  4. Ustawienie skomplikowanego hasła dostępowego do sieci.

Jeśli masz problem z prawidłowym działaniem lub konfiguracją swojej sieci, nie czekaj i zadzwoń już dziś do specjalistów. Naprawa Komputerów Warszawa 733-810-060.